Bestyrelsesvalg i Danske Ældreråd 2019

På forårets temadag blev der valg ny bestyrelsen, som tiltræder efter repræsentantskabsmødet. Se den nyvalgte bestyrelse herunder:       

Valgkreds 1
Brønderslev, Frederikshavn, Hjørring, Jammerbugt, Læsø, Mariagerfjord, Morsø, Rebild, Thisted, Vesthimmerland og Aalborg

Bestyrelsesmedlem: Inger Møller Nielsen, Brønderslev
Stedfortræder: 1. Erik Jensen, Mariagerfjord

Valgkreds 2
Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Ringkøbing-Skjern, Silkeborg, Skive, Struer og Viborg

Bestyrelsesmedlem: Per Toft Mouritsen, Skive
Stedfortræder: 1. Iver Poulsen, Ringkøbing-Skjern

Valgkreds 3
Favrskov, Hedensted, Horsens, Norddjurs, Odder, Randers, Samsø, Skanderborg, Syddjurs og Aarhus

Bestyrelsesmedlem: Carl Aksel Kragh Sørensen, Aarhus
Stedfortræder: 1. Per Boysen, Randers og 2. Rita Stokholm, Syddjurs

Valgkreds 4
Billund, Esbjerg, Fanø, Fredericia, Haderslev, Kolding, Sønderborg, Tønder, Varde, Vejen, Vejle og Aabenraa

Bestyrelsesmedlem: Tommy Petersen, Esbjerg
Stedfortrædere: 1. Svend Egon Christensen, Vejle og 2. Connie Axel, Vejle

Valgkreds 5
Assens, Faaborg-Midtfyn, Kerteminde, Langeland, Middelfart, Nordfyns, Nyborg, Odense, Svendborg og Ærø

Bestyrelsesmedlem: Mogens Rasmussen, Middelfart
Stedfortrædere: 1. Evy H. Nielsen, Assens og 2. Ebbe Hajslund, Nyborg

Valgkreds 6
Faxe, Guldborgsund, Lolland, Næstved, Ringsted, Slagelse, Sorø, Stevns og Vordingborg    

Bestyrelsesmedlem: Flemming Tejmers, Vordingborg
Stedfortrædere: 1. Conny Mølbach Krogh, Guldborgsund og 2. Birgit Jørgensen, Slagelse

Valgkreds 7
Greve, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Odsherred, Roskilde og Solrød

Bestyrelsesmedlem: Steen-Kristian Eriksen, Holbæk
Stedfortrædere: 1. Marianne Lund, Roskilde og 2. Frank Taarup, Køge

Valgkreds 8
Albertslund, Ballerup, Brøndby, Dragør, Glostrup, Herlev, Hvidovre, Høje-Taastrup, Ishøj, Rødovre, Tårnby og Vallensbæk

Bestyrelsesmedlem: Flemming Eilstrup, Brøndby
Stedfortrædere: 1. Preben Riel, Rødovre

Valgkreds 9
Allerød, Egedal, Fredensborg, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Gribskov, Halsnæs, Helsingør, Hillerød, Hørsholm, Lyngby-Taarbæk og Rudersdal

Bestyrelsesmedlem: Finn Kamper Jørgensen, Fredensborg
Stedfortræder: 1. Jørn Gettermann, Lyngby-Taarbæk

Valgkreds 10
Bornholm, Frederiksberg og København

Bestyrelsesmedlem: Kirsten Nissen, København
Stedfortrædere: 1. Hanne Simonsen, København og 2. Peter Frahm, Frederiksberg

Download en liste over den nyvalgte bestyrelse her